Podróże

Wypadki na drogach

Kolejne święta a po nich mnóstwo wypadków na drogach, stłuczek i innych kolizji. W tym roku w czasie świąt wielkanocnych znów zginęło wielu ludzi, a o wiele więcej znalazło się w szpitalu w wyniku wypadku na drodze. W dużej mierze byli to kierowcy samochodów, jednak nie zabrakło też pieszych potrąconych przez prowadzących pojazdy.

ypadki na drogach  Wpadki na drogach  Wyadki na drogach  Wypdki na drogach

W ciągu całych świąt i tuż po nich na drogach policjanci zatrzymali wielu kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu. Dlaczego tak jest? Czemu wciąż jazda samochodem zbiera śmiertelne żniwo? Dlaczego kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, i czemu wciąż na drogach są pijani ludzie, prowadzący pojazdy? Oczywiście, są osoby, które twierdzą, że jeżeli ktoś jest pijany, to nie wie, co robi. Skoro dany kierowca wie, że będzie pił, nie powinien jechać w ogóle z domu samochodem, ale zamówić taksówkę czy dojechać tramwajem lub autobusem. Tylko tramwaj i autobus to miejsca publiczne, i nikt nie lubi, kiedy siedzi koło nich ziejący smrodem pijak. Zatem, pozostaje zamówienie taksówki lub poproszenie osoby, która jest trzeźwa, aby przyjechała po osobę, która piła w konkretne miejsce o umówionej porze. Jednak pijący alkohol wolą sami jechać samochodem i narażać innych na niebezpieczeństwo.

Osoba, która ma zamiar pić alkohol nie powinna w ogóle wybierać się nigdzie samochodem – jeśli więc spowoduje wypadek, nieważne, czy była pijana i nawet w związku z tym nieświadoma tego co robi – jest odpowiedzialna. Ta odpowiedzialność zostaje przerzucona na chwilę, kiedy człowiek zaczyna pić alkohol i ma wtedy świadomość, że skoro posiada kluczyki do samochodu, być może ruszy tym samochodem. Odpowiedzialne są też osoby, które towarzyszą temu człowiekowi. Ich zadanie jest nie pozwolić wsiąść pijakowi na kierownicę. Nieważne, kim jest dany człowiek, i nieważne jest to, czy jest alkoholikiem czy jeszcze nie – jeśli jest pijany, jest pijakiem. To określenie funkcjonuje w Polsce i jest zamiennikiem dla dłuższej nazwy, którą się tak powszechnie stosuję: osoba w stanie nietrzeźwości. Tymczasem niektórzy oburzają się tym, że są nazywani pijakami, skoro nie są alkoholikami. Tymczasem, pijak to osoba pijana, a nie chora, co ma miejsce w przypadku alkoholika. Pamiętajmy więc, że nie możemy dopuścić, aby ktoś z naszych bliskich, mąż czy żona, która jest w danym momencie pijana, prowadziła samochód. Wystarczy zabrać kluczyki do samochodu takiej osobie i nie pozwolić jej jechać. Tymczasem ludzie trzeźwi wsiadają do samochodu z pijakiem, nie myśląc o konsekwencjach. Niektórzy wsiadają nawet ze strachem do takiego samochodu, ale robią to, sądząc, że nie mają innego wyjścia, lub po prostu boją się pijaka, który może awanturować się, jeśli zabierze mu się klucze do samochodu. Tymczasem, lepsza jest taka awantura niż ofiary na drogach.

Jeżeli więc widzimy, że pijany wsiada za kierownicę, zabrońmy mu jechać, a jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego dokonać, poprośmy o pomoc kogoś innego z rodziny czy nawet kogoś ze znajomych. Pamiętaj, że w razie wypadku, będziesz odpowiedzialny za to, że pozwoliłeś pijakowi prowadzić samochód – nawet, jeśli wiesz tylko tym Ty sam, będziesz czuł się jak sprawca wypadku.
Ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy