Ciekawostki

Szczyt ibero-amerykański na Kubie

Król Hiszpanii Juan Carlos zaapelował we wtorek o “pełną demokrację” i “poszanowanie” dla praw człowieka na rozpoczętym w poniedziałek w Hawanie szczycie państw Ameryki Łacińskiej,

Król Hiszpanii Juan Carlos zaapelował we wtorek o “pełną demokrację” i “poszanowanie” dla praw człowieka na rozpoczętym w poniedziałek w Hawanie szczycie państw Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii.

Monarcha wyraził głębokie przekonanie, że tylko dzięki “autentycznej demokracji” i “poszanowaniu praw człowieka” państwa Ameryki Łacińskiej mogą “stawić czoła wyzwaniom XXI wieku”. Juan Carlos przemawiał w Pałacu Rewolucji w Hawanie, podczas kolacji, na której zebrali się uczestnicy szczytu – 21 prezydentów i szefów rządów. Wstąpieniu monarchy przysłuchiwał się sam Fidel Castro.

Premier Hiszpanii Jose Maria Aznar i kilku innych zagranicznych dygnitarzy biorących udział w szczycie (m.in. prezydent i premier Portugalii, szefowie MSZ Meksyku, Nikaragui i Panamy) spotkali się z dysydentami kubańskimi, a taże z rodzinami uwięzionych opozycjonistów.

“Mam nadzieję, że wkrótce zostaną zwolnieni z więzienia” – powiedział Aznar po spotkaniu z żoną Vladimiro Roca, członka tzw. Grupy Czworga – opozycjonistów zatrzymanych w lipcu 1997 r. za publikację dokumentów krytykujących partię komunistyczną i wzywających do reform.

Kilka dni temu Castro wystąpił w telewizji, “demaskując” amerykańskie plany “sabotażu” szczytu, polegające m.in. na organizacji “równoległego szczytu” – chodzi o spotkania kubańskich dysydentów z zagranicznymi delegacjami. Mimo to komunistyczne władze Kuby nie przeszkodziły temu. “Zrobiliśmy to, żeby pokazać, że nie boimy się tych kontrrewolucjonistów” – powiedział nieoficjalnie jeden z kubańskich decydentów – “Sprawujemy władzę od 40 lat i przetrwaliśmy już o wiele gorsze rzeczy”.

Jednak, zdaniem analityków, po zakończeniu szczytu kubańskich dysydentów może dotknąć fala nowych represji. W tej chwili pod zarzutem próby “sabotażu” szczytu w areszcie osadzono już – według władz w Hawanie – 15 dysydentów. Ale według działaczy praw człowieka liczba uwięzionych z tego powodu opozycjonistów jest co najmniej dwukrotnie większa.

A to już wiesz?  Nagroda dla Rainbow Tours - Brązowe Effie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy