Ciekawostki

Sinn Fein uznaje rozbrojenie za element procesu pokojowego

Sinn Fein, polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), uznało we wtorek rozbrojenie organizacji paramilitarnych za kluczowy element procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Wynika to z

Sinn Fein, polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), uznało we wtorek rozbrojenie organizacji paramilitarnych za kluczowy element procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Wynika to z oświadczenia wydanego przez Sinn Fein w Belfaście. Sinn Fein zobowiązała się do działań w tym kierunku.

Lider Sinn Fein Gerry Adams wyraził przekonanie, że IRA chce “trwałego pokoju” i potępił wszystkie akty przemocy w prowincji dokonywane z motywacji politycznych, w tym brutalne samosądy na osobach oskarżanych przez organizacje paramilitarne o nielojalność.

Wcześniej David Trimble – lider największego ugrupowania protestanckiej prowincji – Partii Unionistów Ulsteru oświadczył, że nie będzie sprzeciwiał się wejściu ministrów Sinn Fein do autonomicznego rządu prowincji, o ile IRA wyznaczy swojego pełnomocnika do rozmów w sprawie rozbrojenia.

Trimble podkreślił, że jego partia chce pełnej realizacji porozumienia pokojowego z Wielkiego Piątku 1998 roku. Przewiduje on m.in. utworzenie mieszanego rządu z udziałem unionistów i republikanów i wspólnych instytucji dla Irlandii Płn. i Irlandii.

Oba te oświadczenia odczytywane są jako ważne kroki w kierunku budowy zaufania między unionistami i republikanami, możliwe dzięki dyplomatycznym zdolnościom b. amerykańskiego senatora George’a Mitchella, który w ciągu minionych dziesięciu tygodni przewodniczył przeglądowi północnoirlandzkiego procesu pokojowego.

Po tych obu optymistycznych wypowiedziach, które mogą doprowadzić do przełamania impasu na tle rozbrojenia organizacji paramilitarnych i utworzenia rządu prowincji, w Belfaście oczekiwane jest obecnie oświadczenie IRA, w którym organizacja ta potwierdziłaby, iż chce “nienaruszalnego pokoju” w prowincji.

A to już wiesz?  Widżety UCView Weather dla sieci DS

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy