Ciekawostki

Pogoda utrudniała ofensywę wojsk rosyjskich w Czeczenii

Rosyjskie wojska wstrzymały we wtorek marsz w głąb Czeczenii, gdyż lotnictwo nie mogło ich wspierać z powodu zachmurzenia. Oddziały okopywały się na zajętych pozycjach. Atakowali

Rosyjskie wojska wstrzymały we wtorek marsz w głąb Czeczenii, gdyż lotnictwo nie mogło ich wspierać z powodu zachmurzenia. Oddziały okopywały się na zajętych pozycjach. Atakowali natomiast Czeczeni.

W pierwszej połowie dnia partyzanci czeczeńscy kilkakrotnie atakowali rosyjskie pozycje na północ i zachód od Groznego. Rosyjskie dowództwo po raz kolejny przyznało we wtorek, że wraz ze zbliżaniem się wojsk do Groznego czeczeński opór tężeje. W samym mieście czeczeńscy partyzanci budują podobno umocnienia i minują główne ulice.

Armia rosyjska nie w pełni panuje nad swym zapleczem. W północnej, najwcześniej zajętej części Czeczenii pojawiły się co najmniej cztery oddziały partyzanckie – przeprawiły się z południa przez rzekę Terek.

Według oficjalnych danych, na zajętych przez rosyjskie wojska terenach znajdują się 92 miejscowości, z których “oczyszczono” tylko 64 (z tego trzy trzeba było dwukrotnie pacyfikować).

Grupa obrońców praw człowieka, która na początku listopada odwiedziła obozy dla uchodźców w sąsiedniej Inguszetii, poinformowała we wtorek, że rosyjskie wojska utworzyły dwa “obozy filtracyjne”. Obozy cieszą się złą sławą jeszcze z czasów pierwszej wojny, zamykano w nich osoby podejrzane o sprzyjanie partyzantom (jednak w znacznej części byli to przypadkowi mieszkańcy Czeczenii). Zatrzymanych torturowano, wielu zginęło.

W samej Moskwie pojawiły się oznaki zmęczenia wojną. Minister spraw wewnętrznych Władimir Ruszajło oświadczył we wtorek: “Nasza operacja będzie doprowadzona do logicznego końca”. Zastępca szefa kancelarii prezydenta Igor Szabdurasułow z kolei mówił: “Trzeba mieć męstwo, by doprowadzić ją (operację w Czeczenii) do końca lub jakiegoś logicznie kończącego się etapu”. Poprzednio rosyjscy politycy mówili wyłącznie o “wojnie do zwycięstwa”.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy