Polonia Wiadomości branżowe

Podsumowanie letniego sezonu w Kołobrzegu

Letnie nadbałtyckie kurorty podsumowują kończący się sezon. Czy w tym roku pogoda dopisała? Czy Polacy chętnie podróżowali nad polskie morze? W Kołobrzegu najwięcej turystów wypoczywało w okresie między 15 lipca a 15 sierpnia. W tym

Letnie nadbałtyckie kurorty podsumowują kończący się sezon. Czy w tym roku pogoda dopisała? Czy Polacy chętnie podróżowali nad polskie morze? W Kołobrzegu najwięcej turystów wypoczywało w okresie między 15 lipca a 15 sierpnia. W tym sezonie największym powodzeniem cieszyły się ośrodki i hotele oferujące pełny zakres usług, mniejszym zaś kwatery prywatne – informuje Anna Ptaszyńska z Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Kołobrzegu.

Pogoda i temperatura nad morzem

Choć w tym sezonie pogoda nie rozpieszczała turystów, ich liczba w Kołobrzegu była porównywalna do zeszłego roku[1]. Niższa temperatura nie przeszkadzała jednak kołobrzeskim plażowiczom! Mogli oni zażywać kąpieli w cieplejszym morzu! Dzięki wybudowaniu raf z kamieni zabezpieczających brzeg przed wymywaniem plaż przez fale woda była cieplejsza aż o 2 stopnie Celsjusza.

Turystyka rodzinna w Kołobrzegu

W tym roku mniejszym powodzeniem cieszyły się wakacje w kwaterach prywatnych. Jednak dzięki ośrodkom wczasowym i hotelom oferującym dodatkowe usługi oraz rozrywki takie jak: wyżywienie, basen, specjalne zajęcia dla dzieci czy atrakcje sportowe, Kołobrzeg był idealnym miejscem dla całych rodzin. W takich hotelach i ośrodkach średnie obłożenie wyniosło około 80%. Ceny jak zawsze były bardzo zróżnicowane i dostosowane do każdej kieszeni, wahały się od 30 zł za nocleg w kwaterach prywatnych, do 400 zł za pokój czy apartament w hotelach 4 i 5 gwiazdkowych. W stosunku do zeszłego roku ceny niewiele wzrosły, były to podwyżki rzędu 10%, wynikające z ogólnych podwyżek w kraju.

 Turyści

Szczegółowe analizy GUS-u będą dostępne dopiero w przyszłym roku. Na ten moment miasto posiada szacunkowe dane zebrane na podstawie własnych badań  prowadzonych w punktach informacji turystycznej. Do Punktów Informacji Turystycznej (IT) trafia około 9-13% turystów odwiedzających Kołobrzeg. W lipcu i sierpniu IT odwiedziło 24 472 turystów. Na podstawie ilości osób odwiedzających Punkty IT można szacować, iż w tym sezonie Kołobrzeg odwiedziło około 330 000 tysięcy turystów. Poza turystami z Polski do Kołobrzegu w tym roku równie chętnie przyjeżdżali turyści z Niemiec. Punkty Informacji Turystycznej podają, że same punkty odwiedziło około 8 405 turystów, a rzeczywista ich liczba była o wiele większa. Niemieccy turyści podobnie jak w innych latach chętnie odwiedzali szczególnie uzdrowiska. Kołobrzeg, jako polska stolica SPA, dokłada wszelkich starań, by stale zachęcać turystów z Niemiec do odwiedzin. Regularnie m.in. prezentuje swoją ofertę turystyczną na miejskim festynie “Fest an der Panke” w partnerskim mieście Berlin Pankow. Miasta współpracują ze sobą już od 18 lat.

A to już wiesz?  Rainbow Tours razem z Fat Baby wyprzedza konkurencję

Co nowego czeka na turystów w Kołobrzegu w przyszłym sezonie?

Przede wszystkim nowe lotnicze połączenie. W niedzielę 9 września 2012 r. dokonano uroczystego otwarcia lotniska Bagicz koło Kołobrzegu. Nowy port lotniczy będzie przyjmował samoloty mogące przewieźć do 20 osób, dzięki czemu stanie się alternatywą dla tych, którzy cenią sobie wygodę i szybki czas podróży. Działalność lotniska będzie zależeć od wielkości ruchu turystycznego i zainteresowania turystów. Ponadto, wypełni  lukę w siatce lotnisk nad Bałtykiem.

By śledzić na bieżąco co dzieje się w „Kołobrzegu: polskiej stolicy SPA” warto odwiedzać stronę internetową www.klimatycznykolobrzeg.pl lub profil http://www.facebook.com/klimatycznykolobrzeg na znanym portalu społecznościowym.

***

Kołobrzeg leży w województwie zachodniopomorskim, u ujścia rzeki Parsęty. To jedno z najprężniej rozwijających się miast wybrzeża bałtyckiego. Miasto zamieszkuje około 45 tysięcy mieszkańców, a w sezonie letnim liczba ta wzrasta nawet czterokrotnie. Ośrodki wypoczynkowe i hotelowe w mieście oferują swoim gościom ponad 30 tysięcy miejsc o wysokim standardzie.

Lądem, morzem i z nieba… wszystkie drogi prowadzą do Kołobrzegu. Miasto ma dogodne połączenia drogowe – zbiegają się tu droga krajowa nr 11 (Kołobrzeg–Bytom) oraz wojewódzkie 102 (Kołobrzeg–Międzyzdroje) i 163 (Kołobrzeg–Wałcz). Do Kołobrzegu można dojechać bezpośrednim pociągiem m.in. z Krakowa, Poznania czy Warszawy. Najbliższe lotnisko (Szczecin–Goleniów) położone jest około 90 km od miasta. Od kwietnia do listopada codziennie można popłynąć na duńską wyspę Bornholm, którą dzieli od Kołobrzegu tylko 90 km.


[1] W tamtym roku, Punkty Informacji Turystycznej w Kołobrzegu odwiedziło około 25 tysięcy turystów, w tym roku 24 472. Do Punktów IT trafia około 9 – 13 % wszystkich turystów odwiedzających Kołobrzeg.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy