Parki narodowe Podróże Polonia Turystyka Utah

Park Narodowy Arches

Park Narodowy Arches (ang. Arches National Park) jest położony we wschodniej części stanu Utah w USA.

Podstawowe wiadomości

* powierzchnia 310 km2

* klimat umiarkowany

* najbliższe miasto: Moab

* średnie roczne opady: 250 mm

* średnia roczna liczba odwiedzających: 750 tys.

Geologia i historia obszaru

Mechanizm powstawania łuków skalnych jest tam dość złożony. Wpływają na to pionowe naprężenia w obrębie skorupie ziemskiej (w tym wypadku związane z obecnością wysadów soli kamiennej) prowadzące do powstawania głębokich, równoległych spękań w grubych (do kilkuset metrów) warstwach piaskowca. W wyniku procesów erozji i wietrzenia poszerzających te szczeliny następuje wykształcenie murów skalnych. Procesy wietrzenia mrozowego powodują łuszczenie się i wykruszanie się płytek rozwarstwionego piaskowca. Jeśli wietrzenie to przebiega z większą intensywnością u podstawy muru, powstają nieckowate zagłębienia, które z czasem mogą przekształcić się w okno skalne, a przy sprzyjających warunkach w łuk skalny.

Procesy erozyjne zachodzą na obszarze Parku Narodowego Arches od ponad 150 milionów lat. Na terenie dzisiejszego Parku Narodowego od tysięcy lat zamieszkiwali Indianie Anasazi, pozostawiając po sobie ślady w postaci tajemniczych rytów naskalnych. Pod koniec XIX wieku pierwsi biali, dotarli na ten teren, w poszukiwaniu minerałów i kruszców. Suchy klimat, niewiele ziemi nadającej się do uprawy, czy też hodowli oraz brak cennych surowców sprawiły, że teren Arches uchronił się przed intensywnym rozwojem.

Atrakcje turystyczne

* Courthouse Towers (Wieże Sądu) – ostańce w kształcie smukłych wież o niezwykle fantazyjnych kształtach. Nierzadko bywają kojarzone z kobietami.

* Windows Section (Okna) – sławne łuki skalne, m.in. Delicate Arch, Turret Arch i Double Arch, a także okna: North i South Windows.

* Devil’s Garden (Diabelski Ogród)

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#park narodowy arches #Park Narodowy utah #arches park narodowy #pARKnarodowy Utah Arches

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy