Polonia Wiadomości branżowe

Nadmorski kurort poza sezonem

Urlop poza miesiącami letnimi kojarzy się zazwyczaj z ośnieżonymi stokami, a jeśli z morzem – to tylko w ciepłych krajach. Większość Polaków zna Bałtyk jedynie z sezonu letniego, a o jesienno-zimowych atrakcjach nad polskim morzem wiedzą

Urlop poza miesiącami letnimi kojarzy się zazwyczaj z ośnieżonymi stokami, a jeśli z morzem – to tylko w ciepłych krajach. Większość Polaków zna Bałtyk jedynie z sezonu letniego, a o jesienno-zimowych atrakcjach nad polskim morzem wiedzą niewiele. Okazuje się jednak, że sporo ich omija! Co się dzieje w nadmorskich kurortach, kiedy wyjadą turyści?

Nad pustą jesienną plażą słońce wyjątkowo wcześnie chowa się za horyzontem. Te  okoliczności jednak nie powinny zniechęcać do wypoczynku nad polskim morzem. Doskonałe warunki zdrowotne związane z podwyższonym stężeniem jodu w powietrzu, łagodny nadmorski klimat i przede wszystkim niczym niezmącony spokój zachęcają do spacerów. Dodatkowo warto pamiętać, że również  w samym mieście wiele się dzieje. Jak napisał znany francuski pisarz Michel Houellebecq – Przebywanie w turystycznym kurorcie poza sezonem jest jak obserwowanie od wewnątrz maszynerii systemu – Jak więc wygląda codzienne życie w letnim kurorcie poza sezonem? Co nad polskim Bałtykiem dzieje w tym okresie?

Dzięki walorom uzdrowiskowym w Kołobrzegu sezon trwa cały rok. – W okresie jesiennym wiele z naszych ośrodków oferuje specjalne pakiety zniżkowe, które dodatkowo napędzają ruch turystyczny – dodaje Anna Ptaszyńska z Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Kołobrzegu. Już w weekend 19-21 października rusza kolejna edycja „Przenieś się do Kołobrzegu”, w trakcie której będzie można skorzystać z 50% zniżek w wybranych hotelach, restauracjach, kawiarniach i innych atrakcjach turystycznych. Jest to znakomita okazja by poznać Bałtyk jesienią, a dodatkowo skorzystać z bogatej oferty zabiegów SPA takich jak: masaże czy zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo w dniach 3-17 października można wziąć udział w konkursie  “Przenieś się do Kołobrzegu. Kołobrzeg za 50%”, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody. Główną nagrodą jest weekendowy pobyt dla dwóch osób w luksusowym hotelu Hotelu Aquarius SPA*****. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy zostać fanem Klimatycznego Kołobrzegu na portalu Facebook i umieścić ciekawe zdjęcie, grafikę lub wierszyk nawiązujący do akcji “Przenieś się do Kołobrzegu. Kołobrzeg za 50%”. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie internetowej www.klimatycznykolobrzeg.pl, w zakładce „Kołobrzeg za 50”.

Poza atrakcyjnymi zabiegami SPA Kołobrzeg poza sezonem kusi również amatorów sportów. Z aktywności fizycznych można wybrać chociażby nordic walking czy jazdę na rowerze. Dodatkowo można skorzystać z kompleksu sportowego i licznych basenów. Należy jednak pamiętać, w szczególności wybierając sport na świeżym powietrzu, o kilku podstawowych zasad takich jak: zakup odpowiedniego stroju, ochrona dróg oddechowych (w wyjątkowo niskich temperaturach), a w przypadku cyklistów: odpowiednie opony czy sprawne hamulce. Tak przygotowany turysta może bezpiecznie i zdrowo odkrywać jesienne nadmorskie krajobrazy.

Po miesiącach jesiennych przychodzi okres mroźnych i krótkich zimowych dni. Ale również w tym czasie każdy znajdzie coś dla siebie w Kołobrzegu! Podczas spacerów po malowniczych bałtyckich plażach można nie tylko znaleźć największą w roku ilość bursztynu, ale też podziwiać niepowtarzalne lodowe formy na falochronach i drewnianych palach, tworzonych przez zamarzające morze. Skuty lodem Bałtyk kusi swym pięknem ponadto amatorów fotografii, wędkarzy łowiących ryby z przerębli, a także wielbicieli zimowych kąpieli, które stają się nad Bałtykiem coraz bardziej popularne. Dla przykładu: Kołobrzeski Klub Morsów, założony zimą 2009 roku, rozrósł się od tego czasu z kilku do ponad czterdziestu osób. Obecnie każdy śmiałek może wziąć udział w tym ekstremalnym przeżyciu w każdą niedzielę o godzinie 11. Natomiast na początku stycznia 2013 roku w Kołobrzegu odbędzie się Międzynarodowy Zlot Morsów, podczas którego zimowych kąpieli zażywać będą goście z całego świata. Więcej informacji na temat Kołobrzeskiego Klubu Morsów można znaleźć na stronie www.morsy.kolobrzeg.pl.

Jednym z atrakcyjniejszych wydarzeń nad morzem na przełomie zimowo-wiosennym jest Międzynarodowy Bieg Zaślubin, organizowany dorocznie 15 marca na pamiątkę Zaślubin z Morzem, które odbyły się tam w 1945 roku. Bieg na 15 km sprowadza co roku nie tylko najwytrwalszych biegaczy, ale także wielu pasjonatów historii.

***

Kołobrzeg leży w województwie zachodniopomorskim, u ujścia rzeki Parsęty. To jedno z najprężniej rozwijających się miast wybrzeża bałtyckiego. Miasto zamieszkuje około 45 tysięcy mieszkańców, a w sezonie letnim liczba ta wzrasta nawet czterokrotnie. Ośrodki wypoczynkowe i hotelowe w mieście oferują swoim gościom ponad 30 tysięcy miejsc o wysokim standardzie.

Lądem, morzem i z nieba… wszystkie drogi prowadzą do Kołobrzegu. Miasto ma dogodne połączenia drogowe – zbiegają się tu droga krajowa nr 11 (Kołobrzeg–Bytom) oraz wojewódzkie 102 (Kołobrzeg–Międzyzdroje) i 163 (Kołobrzeg–Wałcz). Do Kołobrzegu można dojechać bezpośrednim pociągiem m.in. z Krakowa, Poznania czy Warszawy. Najbliższe lotnisko (Szczecin–Goleniów) położone jest około 90 km od miasta. Od kwietnia do listopada codziennie można popłynąć na duńską wyspę Bornholm, którą dzieli od Kołobrzegu tylko 90 km.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy