Polonia Wiadomości branżowe

Już wiemy, gdzie w tym roku będą wypoczywać Polacy

Mamy w końcu upragnione lato. Jak będzie wyglądał tegoroczny wypoczynek Polaków? Okazuje się, że słoneczna plaża w nadmorskim kurorcie to spełnienie marzeń polskich urlopowiczów. Aż 18% Polaków wybierze się na urlop właśnie na nadbałtyckie plaże. Wśród najbardziej popularnych kurortów Polacy wymienili Kołobrzeg (14%), Władysławowo (14%) oraz Trójmiasto (14%).

Badanie zostało przeprowadzone przez butik badawczo – strategiczny brainlab na zlecenie Urzędu Miasta Kołobrzeg w maju 2012 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 polskich internautów (w wieku 15 lat i więcej). Autorzy badania chcieli dowiedzieć się jakie plany na letni urlop mają w 2012 roku Polacy.

Respondenci wymieniali Kołobrzeg i okolice (14%), Władysławowo i okolice (14%) oraz Trójmiasto (14%) jako najatrakcyjniejsze miejsca do letniego leniuchowania. Mniejszą popularnością cieszyły się Ustka, Międzyzdroje, Świnoujście, Rewal i okolice czy Półwysep Helski.

O palmę pierwszeństwa wśród wakacyjnych destynacji polskich turystów z Bałtykiem, walczą wakacje zagranicą. Taką formę odpoczynku wybierze 18% badanych. W tym roku najchętniej będziemy podróżować do państw europejskich. Na liście najpopularniejszych krajów znalazły się:  Włochy, Hiszpania, Francja, Grecja, Chorwacja i Turcja. Spadła popularność krajów Afryki, w tym Egiptu.

Spadek zainteresowania Afryką Północną nie jest dla nas zaskoczeniem, szczególnie w kontekście arabskiej „wiosny ludów” i niepewnej sytuacji politycznej w regionie. Polacy nadal wolą wybierać kierunki pewne pod względem słońca, pięknych plaż i wysokiej temperatury, ale też bardziej bezpieczne – mówi Michał Gmurek z firmy brainlab, autor badania.

Jeśli morze i plaża to dla większości Polaków synonimy wypoczynku i błogiego lenistwa, co poza nadmorskimi kurortami wybierzemy? Nadal atrakcyjne pozostają dla nas polskie góry (13% badanych) i jeziora (8% badanych).

Spora część Polaków – 13% badanych nadal zastanawia się nad wakacjami i nie wie, jak spędzi tegoroczny urlop. W domu planuje zostać co 4-ty badany. Wśród najczęściej wymienianych powodów rezygnacji z urlopu poza brakiem pieniędzy respondenci wskazywali również obawy przed kryzysem.

Dzięki badaniu Miasto Kołobrzeg mogło poznać nie tylko plany Polaków, ale i zaplanować szereg ciekawych działań i wydarzeń, które zachęcą do odwiedzin tego nadmorskiego kurortu wszystkich tych, którzy nadal nie wiedzą, gdzie jechać. Już 30 czerwca w Kołobrzegu można będzie oficjalnie przywitać wakacje. „wSPAniałe wakacje” to impreza otwierająca sezon letni w czasie której będzie można dowiedzieć  się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowego, aktywnego wypoczynku oraz regeneracji sił. Gwiazdami wieczoru będą Papa D i Stachursky. Ponad to 4 lipca w Muzeum Oręża Polskiego będzie można obejrzeć wystawę „Mundur w filmie”, a na niej stroje wojskowe wykorzystane
w największych kinowych produkacjach.

Lato nad polskim morzem to również rozpoczynający się 20 lipca Sunrise Festival 2012 podczas którego Radio ESKA organizuje ESKA MUSIC AWARDS –  impreza co roku ściąga tysiące fanów muzyki klubowej i najlepszych dj’ów. W tym roku muzykę od zmierzchu do świtu tworzyć będą Armin Van Buuren, David Guetta, Fedde Le Grand i Paul Van Dyk.

Entuzjaści muzyki jazzowej również znajdą coś dla siebie w Kołobrzegu. 3 sierpnia rozpocznie się III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ Festiwal. Do 5 sierpnia będzie można usłyszeć występy największych jazzowych gwiazd, koncerty konkursowe i jam sessions. Po takim melanżu różnych przyjemności dla ciała i duszy, czas spędzony w Kołobrzegu będzie można potraktować jako czas spełnionych marzeń.

***

Kołobrzeg leży w województwie zachodniopomorskim, u ujścia rzeki Parsęty. To jedno z najprężniej rozwijających się miast wybrzeża bałtyckiego. Miasto zamieszkuje około 45 tysięcy mieszkańców, a w sezonie letnim liczba ta wzrasta nawet czterokrotnie. Ośrodki wypoczynkowe i hotelowe w mieście oferują swoim gościom ponad 30 tysięcy miejsc o wysokim standardzie.

Lądem, morzem i z nieba… wszystkie drogi prowadzą do Kołobrzegu. Miasto ma dogodne połączenia drogowe – zbiegają się tu droga krajowa nr 11 (Kołobrzeg–Bytom) oraz wojewódzkie 102 (Kołobrzeg–Międzyzdroje) i 163 (Kołobrzeg–Wałcz). Do Kołobrzegu można dojechać bezpośrednim pociągiem m.in. z Krakowa, Poznania czy Warszawy. Najbliższe lotnisko (Szczecin–Goleniów) położone jest około 90 km od miasta. Od kwietnia do listopada codziennie można popłynąć na duńską wyspę Bornholm, którą dzieli od Kołobrzegu tylko 90 km.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy