Wiadomości branżowe

Co czwarty Polak każdego roku spędza wakacje za granicą, z tego co drugi z gotówką

A 50% z nich cały wakacyjny budżet zabiera ze sobą w gotówce, biorąc pod uwagę najpopularniejsze destynacje wakacyjne – najczęściej w euro – od teraz po dobrym kursie z bankomatów Euronet w całej Polsce! W maju br. na zlecenie Euronet Polska, niezależny instytut badawczy TNS przeprowadził badania dotyczące częstotliwości wyjazdów zagranicznych

A 50% z nich cały wakacyjny budżet zabiera ze sobą w gotówce, biorąc pod uwagę najpopularniejsze destynacje wakacyjne – najczęściej w euro – od teraz po dobrym kursie z bankomatów Euronet w całej Polsce!

W maju br. na zlecenie Euronet Polska, niezależny instytut badawczy TNS przeprowadził badania dotyczące częstotliwości wyjazdów zagranicznych Polaków i związanych z nimi nawyków płatniczych. Ich wyniki pokazały, że niemal 50% osób wypoczywających za granicą zabiera ze sobą cały budżet wakacyjny w gotówce. Natomiast zdecydowana większość respondentów, bo aż 63% podczas wakacji za granicą w ogóle nie wypłaca pieniędzy ani z bankomatu, ani w lokalnej placówce banku.

Jak się okazuje, w portfelach zabieramy niebagatelne kwoty, przeciętnie jest to równowartość ok. 2250 zł, bez względu na to czy jest to urlop trwający tydzień czy dwa tygodnie. Przy wyjeździe dłuższym niż dwa tygodnie wartość zabieranej gotówki rośnie już do niemal 3200 zł. Co ciekawe, niezależnie od czasu trwania urlopu, 10% ankietowanych na zagraniczne wakacje zabiera w portfelu walutę o wartości nawet ponad 4000 zł!

– Polacy planują swoje wakacje również od strony finansowej. Dając możliwość wypłaty euro z naszych bankomatów wyszliśmy na przeciw potrzebom rynku oferując wygodę, szybkość i całodobową dostępność. Widząc ubiegłoroczne zainteresowanie klientów wypłatą euro w naszych bankomatach na terenie Warszawy, zdecydowaliśmy się na wdrożenie tej usługi w całej Polsce – powiedział Paweł Trocki, Dyrektor Sprzedaży Produktów Innowacyjnych w Euronet Polska.

Potwierdzeniem tych słów są wyniki badania, które pokazują, że jedynie 10% badanych w ogóle nie zabiera gotówki na urlop za granicę, decydując się na wypłaty z tamtejszych bankomatów lub realizację płatności bezgotówkowo. Ograniczoną skłonność do korzystania z bankomatów za granicą potwierdzają również wyniki porównawcze dla wakacji krajowych i zagranicznych. Polacy częściej korzystają z wypłat gotówki z bankomatu spędzając wakacje w kraju – 81%, rzadziej za granicą – 37%.

Co istotne, proces realizacji transakcji wypłaty euro w bankomatach Euronet przebiega analogicznie do wypłaty złotówek, z tą jedną różnicą, że wypłacający proszony jest o akceptację kursu, po którym realizuje wypłatę. Kurs po jakim można wypłacić euro z bankomatu Euronet, jest korzystny i atrakcyjniejszy od kursu wymiany oferowanego przez kantory. W jednej transakcji można wypłacić kwotę od 50 do 2000 euro.

Euronet oferuję usługę po jednolitym kursie w każdym z bankomatów. Informacja o bieżącym kursie, po jakim można wypłacić środki dostępna jest na ekranach bankomatów, w których usługa jest dostępna pod przyciskiem „Sprawdź kurs Euro”. Z usługi skorzystać może każdy, kto posiada kartę wydaną w Polsce do rachunku prowadzonego w PLN. Do dyspozycji klientów jest ponad 550 bankomatów w całej Polsce, w których dostępna jest usługa wypłaty euro. Urządzenia te są zazwyczaj zlokalizowane przy głównych arteriach komunikacyjnych w okolicach dworców kolejowych, autobusowych czy lotnisk.

Do czego potrzebna jest Polakom gotówka podczas wakacji za granicą? Najwięcej osób podczas zagranicznego urlopu wykorzystuje gotówkę podczas zakupów w sklepach (52%) oraz płacąc za posiłki w restauracjach lub innych punktach gastronomicznych (48%). Ważną pozycję w liczbie transakcji gotówkowych stanowią w 26% bilety wstępu do obiektów turystycznych, w 17% prezenty i upominki oraz opłaty za transport – 14%.

Badanie przeprowadzono przez TNS Polska na próbie 400 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na zlecenie Euronet Polska. Przebadana grupa to pełnoletni mieszkańcy miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Próba jest reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wykształcenie, wielkość miasta oraz województwo. Dodatkowe kryterium rekrutacyjne, które musiały spełnić osoby biorące udział w badaniu, to posiadanie konta osobistego ROR w banku oraz korzystanie z karty płatniczej.

Wypłata euro realizowana jest przez Euronet 360 Finance Limited (E360F) z siedzibą w Londynie (6th Floor Watson House, 54 Baker Street Londyn, W1U 7BU, numer rejestru handlowego: 6298422, numer w rejestrze Financial Conduct Authority: 900009), adresowana jest do wszystkich posiadaczy kart wydanych w Polsce do rachunku w PLN.

Za realizację wypłaty gotówki w euro z rachunku bankowego prowadzonego w złotówkach, w bankomatach należących do sieci Euronet, zarówno Euronet Polska jaki i E360F nie pobiera żadnej opłaty. Jednak wydawca karty (bank Klienta) może naliczyć opłatę – szczególnie w przypadku przypisania karty do rachunku w innej walucie niż PLN. należy sprawdzić w swoim banku.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Euronet. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy