Ciekawostki

Armia turecka wkracza do Iraku ścigając Kurdów

Tysiące żołnierzy tureckich, wspomaganych przez lotnictwo, wkroczyło do północnego Iraku ścigając separatystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) – powiedział w środę agencji Reuters wysoki oficer

Tysiące żołnierzy tureckich, wspomaganych przez lotnictwo, wkroczyło do północnego Iraku ścigając separatystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) – powiedział w środę agencji Reuters wysoki oficer turecki.

Ocenił on liczebność sił tureckich na pięć tysięcy żołnierzy. Siły te przekroczyły – jego zdaniem – granicę z Irakiem w poniedziałek w różnych miejscach.

W ostatnich dniach w południowo-wschodniej Anatolii w walkach z siłami tureckimi zginęło – według lokalnych (tureckich) władz- 18 bojowników PKK. Straty tureckie nie są znane.

Walki te wybuchły pomimo trwającej od 25 sierpnia ewakuacji sił PKK z terytorium Turcji.

PKK ogłosiła ją, realizując zapowiedziane wcześniej jednostronne zawieszenie broni. Było ono odpowiedzią na apel przywódcy ugrupowania – przebywającego w więzieniu Abdullaha Ocalana.

We wtorek Ocalan ostrzegł przed “niekontrolowanym rozwojem” wypadków, jeśli jego oferty pokojowe nie zostaną poważnie potraktowane przez Turcję.

“Jeśli zostanie stworzona odpowiednia atmosfera prawna i polityczna, wówczas wszystkie siły PKK będą gotowe złożyć broń, aby umocnić demokratyczną Republikę (turecką)” – oświadczył Ocalan, który w czerwcu został skazany na śmierć za zdradę stanu i separatyzm.

Przywódca PKK zapowiadał, że w razie ułaskawienia jest gotów wpłynąć na partyzantów, by zaprzestali walki. Jednak zanim sąd drugiej instancji rozpoczął przewód w sprawie Ocalana, on sam wydał polecenie wstrzymania ognia.

Jeżeli sąd drugiej instancji utrzyma w mocy wyrok dla Ocalana, jego sprawą będzie się musiał zająć turecki parlament. Gdyby i on nie wniósł sprzeciwu, ostateczny podpis pod wnioskiem o wykonanie wyroku będzie musiał złożyć prezydent Sulejman Demirel.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy