Andaluzja – hiszpański hit wakacji 2015

Spalona od gorąca ziemia, błękitne niebo, prażące słońce, ale też zacienione patia z fontannami, kolorowe azulejos i dziesiątki donic z bujną roślinnoscią. Andaluzja większości kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (korrida, wino, flamenco).  Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to te względy powodują, że Polacy czują się w Andaluzji najlepiej i 60% z nich z oferty NOVASOL wybiera właśnie ten region? 

W najbardziej południowej części wypoczywa 60% turystów z Polski, na drugim miejscu jest  Costa Brava, 22% wyborów, potem Walencja 10% i wyspy: Baleary 5% i Kanary 2%.

Andaluzja jest piękna i zróżnicowana, inna jest Granada, inna Kordoba i jeszcze inna część południowa skupiona wokół Malagi. Można się zaszyć w części wewnątrzlądowej, w otoczeniu wzniesień górskich i gajów oliwnych, niezwykłych historycznych miast i miasteczek, a można wybrać jedno z czterech wybrzeży: Costa de Almeria, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical. O popularności Andaluzji wśród Polaków decyduje też na pewno cena, niższa niż np. na Costa Brava, apartament nad samym morzem w szczycie sezonu kosztują tyle ile w Costa Brava po sezonie – zachęca Anna Kaźmierczak, dyrektor Novasol Polska.

Andaluzja: stolica flamenco, Azulejos, korridy  i wina

Flamenco – niezwykle ekspresyjny taniec, uosabia życie, z jego radością i cierpieniem powstał z wymieszania  różnych wpływów, od mauretańskich do żydowskich i orientalnych.  W lipcu w Granadzie i okolicznych mniejszych miasteczkach odbywa się festiwal flamenco, najwięcej pokazów flamenco znajdziemy w  w dzielnicy Sacromonte w Granadzie.
Wielokolorowe kafle Azulejos  to symbol południowej Hiszpanii. Te barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej,  można je zobaczyć wszędzie:  na ścianach, podłogach, balkonach, patiach, ale też tabliczkach z nazwami i numerami ulic. To także bardzo popularna forma pamiątki. 

Sama Granady jest bardzo malownicza, przyjeżdża się tutaj między innymi po to, żeby zobaczyć słynną Alhambrę - dawną twierdzę mauretańskich kalifów.  Ci, którzy chcą uczestniczyć w czymś wyjątkowym mogą rozważyć wyjazd w dniach 19 czerwca-10 lipca kiedy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie. Festiwal jest prawdziwą mieszanką różnorodnych atrakcji artystycznych i odbywa się w najpiękniejszych zakątkach miasta, na świeżym powietrzu w ogrodach Generalife, w pałacu Arrayanes de la Alhambra. 

Obok Granady znajduje się najwyższym łańcuch górski  Hiszpanii Sierra Nevada. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wejść na szczyt  Mulhacen (3842 m npm) należący do Korony Europy, z którego przy  dobrej widoczności można zobaczyć  wybrzeże Afryki. W zależności  od czasu jaki mamy na jego zdobywanie możemy wybrać wariant trudniejszy i łatwiejszy, przy łatwiejszym można wjechać na wysokość 2700 m i po trzech godzinach być na szczycie. 

Warto zadbać o dogodną bazę wypadową i przyjemny wypoczynek. Dom ulokowany dokładnie pomiędzy Granadą, Kordobą i Malagą zapewni nam wszelkie wygody i niezwykłe widoki. Leży nad turkusowym jeziorem Iznajar, które ma piaszczystą plażę,  wokół rozciągają się wzniesienia górskie porośnięte gajami oliwnymi. W okolicy warto zwiedzić  malownicze miasteczko Villanueva De Tapia położone na wzgórzu , szczególnie w sierpniu kiedy są obchody patronki św. Pilar.   

Bardziej na południe, w pobliżu Malagi leży Ronda,  miasto słynące z dzielącego je na pół wąwozu oraz korridy.  Wąwóz El Tajo to pionowe majestatyczne ściany dzielące części miasta na starszą, założoną jeszcze w średniowieczu dzielnicę i nowszą. Można się pomiędzy nimi przemieszczać korzystając z jednego z trzech mostów, z których najbardziej niezwykły jest tzw. Puente Nuevo. Krążą legendy, że jego twórca – po zakończnej w 1735 roku  budowie – rzucił się w przepaść, żeby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego. Sam most niestety nie okazał się tak wytrzymały i po sześciu latach od otwarcia zawalił się, co kosztowało życie 50 osób. 

Poza El Tajo i Puente Nuevo znakiem rozpoznawalnym Rondy jest korrida, która odbywa się jedynie raz w roku, we wrześniu. Na kilka dni miasto zmienia się w wielki festyn, bo ściągają tu amatorzy walki z bykami z całego świata. W Rondzie bowiem znajduje się najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami. Tutaj możemy wynająć komfortowy, 7-osobowy drewniany dom z czterema sypialniami  

I wreszcie Costa del Sol, południowe wybrzeże z Marbellą, miastem w którym urodził się Pablo Picasso.  W mieście jest oczywiście muzeum artysty, które prezentuje bogatą kolekcję jego dzieł. A w dzielnicy Marbelli o nazwie Puerto Banus w porcie jachtowym można spotkać sławnych i bogatych. Wokół Marbelli i Puerto Banus znajdziemy wiele pól golfowych. Tutaj ceny i luksus rosną, można się zatrzymać np. w takim 8-osobowym domu na wzgórzu.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Novasol. Dostarczył netPR.pl
Authors
>
Top