Wiadomości branżowe

Andaluzja – hiszpański hit wakacji 2015

Spalona od gorąca ziemia, błękitne niebo, prażące słońce, ale też zacienione patia z fontannami, kolorowe azulejos i dziesiątki donic z bujną roślinnoscią. Andaluzja większości kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (korrida, wino, flamenco).  Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to te względy

Spalona od gorąca ziemia, błękitne niebo, prażące słońce, ale też zacienione patia z fontannami, kolorowe azulejos i dziesiątki donic z bujną roślinnoscią. Andaluzja większości kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (korrida, wino, flamenco).  Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to te względy powodują, że Polacy czują się w Andaluzji najlepiej i 60% z nich z oferty NOVASOL wybiera właśnie ten region? 

W najbardziej południowej części wypoczywa 60% turystów z Polski, na drugim miejscu jest  Costa Brava, 22% wyborów, potem Walencja 10% i wyspy: Baleary 5% i Kanary 2%.

Andaluzja jest piękna i zróżnicowana, inna jest Granada, inna Kordoba i jeszcze inna część południowa skupiona wokół Malagi. Można się zaszyć w części wewnątrzlądowej, w otoczeniu wzniesień górskich i gajów oliwnych, niezwykłych historycznych miast i miasteczek, a można wybrać jedno z czterech wybrzeży: Costa de Almeria, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical. O popularności Andaluzji wśród Polaków decyduje też na pewno cena, niższa niż np. na Costa Brava, apartament nad samym morzem w szczycie sezonu kosztują tyle ile w Costa Brava po sezonie – zachęca Anna Kaźmierczak, dyrektor Novasol Polska.

Andaluzja: stolica flamenco, Azulejos, korridy  i wina

Flamenco – niezwykle ekspresyjny taniec, uosabia życie, z jego radością i cierpieniem powstał z wymieszania  różnych wpływów, od mauretańskich do żydowskich i orientalnych.  W lipcu w Granadzie i okolicznych mniejszych miasteczkach odbywa się festiwal flamenco, najwięcej pokazów flamenco znajdziemy w  w dzielnicy Sacromonte w Granadzie.
Wielokolorowe kafle Azulejos  to symbol południowej Hiszpanii. Te barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej,  można je zobaczyć wszędzie:  na ścianach, podłogach, balkonach, patiach, ale też tabliczkach z nazwami i numerami ulic. To także bardzo popularna forma pamiątki. 

Sama Granady jest bardzo malownicza, przyjeżdża się tutaj między innymi po to, żeby zobaczyć słynną Alhambrę – dawną twierdzę mauretańskich kalifów.  Ci, którzy chcą uczestniczyć w czymś wyjątkowym mogą rozważyć wyjazd w dniach 19 czerwca-10 lipca kiedy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie. Festiwal jest prawdziwą mieszanką różnorodnych atrakcji artystycznych i odbywa się w najpiękniejszych zakątkach miasta, na świeżym powietrzu w ogrodach Generalife, w pałacu Arrayanes de la Alhambra. 

Obok Granady znajduje się najwyższym łańcuch górski  Hiszpanii Sierra Nevada. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wejść na szczyt  Mulhacen (3842 m npm) należący do Korony Europy, z którego przy  dobrej widoczności można zobaczyć  wybrzeże Afryki. W zależności  od czasu jaki mamy na jego zdobywanie możemy wybrać wariant trudniejszy i łatwiejszy, przy łatwiejszym można wjechać na wysokość 2700 m i po trzech godzinach być na szczycie. 

Warto zadbać o dogodną bazę wypadową i przyjemny wypoczynek. Dom ulokowany dokładnie pomiędzy Granadą, Kordobą i Malagą zapewni nam wszelkie wygody i niezwykłe widoki. Leży nad turkusowym jeziorem Iznajar, które ma piaszczystą plażę,  wokół rozciągają się wzniesienia górskie porośnięte gajami oliwnymi. W okolicy warto zwiedzić  malownicze miasteczko Villanueva De Tapia położone na wzgórzu , szczególnie w sierpniu kiedy są obchody patronki św. Pilar.   

Bardziej na południe, w pobliżu Malagi leży Ronda,  miasto słynące z dzielącego je na pół wąwozu oraz korridy.  Wąwóz El Tajo to pionowe majestatyczne ściany dzielące części miasta na starszą, założoną jeszcze w średniowieczu dzielnicę i nowszą. Można się pomiędzy nimi przemieszczać korzystając z jednego z trzech mostów, z których najbardziej niezwykły jest tzw. Puente Nuevo. Krążą legendy, że jego twórca – po zakończnej w 1735 roku  budowie – rzucił się w przepaść, żeby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego. Sam most niestety nie okazał się tak wytrzymały i po sześciu latach od otwarcia zawalił się, co kosztowało życie 50 osób. 

Poza El Tajo i Puente Nuevo znakiem rozpoznawalnym Rondy jest korrida, która odbywa się jedynie raz w roku, we wrześniu. Na kilka dni miasto zmienia się w wielki festyn, bo ściągają tu amatorzy walki z bykami z całego świata. W Rondzie bowiem znajduje się najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami. Tutaj możemy wynająć komfortowy, 7-osobowy drewniany dom z czterema sypialniami  

I wreszcie Costa del Sol, południowe wybrzeże z Marbellą, miastem w którym urodził się Pablo Picasso.  W mieście jest oczywiście muzeum artysty, które prezentuje bogatą kolekcję jego dzieł. A w dzielnicy Marbelli o nazwie Puerto Banus w porcie jachtowym można spotkać sławnych i bogatych. Wokół Marbelli i Puerto Banus znajdziemy wiele pól golfowych. Tutaj ceny i luksus rosną, można się zatrzymać np. w takim 8-osobowym domu na wzgórzu.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Novasol. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy